10 penniä 1875
- Vuoden 1875 10 pennin kupariraha autonomian ajalta
- Ainoa suomalainen käyttöraha, jonka todellinen lyöntimäärä on yhä arvoitus
- Lyöty keisari Aleksanteri II:n hallituskaudella
Aleksanteri II:n 10 penniä 1875 – ainoa suomalaisraha, jonka lyöntimäärä on yhä arvoitus
Vuoden 1875 kuparinen 10 pennin raha kuuluu autonomian ajan kiehtovimpiin suomalaisiin käyttörahoihin. Se on ainoa suomalainen käyttöraha, jonka toimitusmäärää Suomen Pankkiin ei tunneta ja sen todellinen lyöntimäärä on jäänyt historian arvoitukseksi.
Raha on lyöty keisari Aleksanteri II:n hallituskaudella. Tunnuspuolta koristavat keisarin kruunattu monogrammi ja arvopuolella nimellisarvo sekä vuosiluku tammenlehväseppeleen ympäröiminä. Tammenlehvien on tulkittu symboloivan Suomen asemaa Venäjän suuriruhtinaskuntana.
Autonomian ajan kuparirahat valmistettiin Helsingin Katajanokalla, ja niiden toimituksista Suomen Pankkiin pidettiin tavallisesti tarkkaa kirjanpitoa. Juuri vuoden 1875 10-pennisen kohdalla tiedot kuitenkin puuttuvat, mikä tekee kolikosta poikkeuksellisen kiinnostavan sekä keräilijöille että Suomen rahahistoriasta kiinnostuneille.
Todennäköisesti vuoden 1875 10-pennisiä lyötiin verrattain vähän, sillä niitä on nykyisin harvoin saatavilla. Kolikon suunnittelua valvoi valtioneuvos Bernhard von Koehne ja piirustuksista vastasi heraldinen taiteilija Aleksandr Fadejev.
Toimitukseen sisältyvät aitoustodistus ja saatekirje
Tekniset tiedot
- Nimellisarvo::
- 10 penniä
- Halkaisija::
- 30 mm
- Paino::
- 12,8 g
- Lyöntivuosi::
- 1875
- Lyöntimäärä::
- ei tiedossa
- Materiaali::
- kupari
- Arvopuoli::
- nimellisarvo, lyöntivuosi, tammenlehväseppele
- Tunnuspuoli::
- Aleksanteri II:n monogrammi, kruunu
- Toimituksessa mukana::
- aitoustodistus ja saatekirje